Menu Content/Inhalt
Start arrow DLA PACJENTÓW arrow Zabiegi arrow Co na ból zęba? - lek przeciwbólowy
Co na ból zęba? - lek przeciwbólowy PDF Drukuj Email
Oceny: / 16
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Agnieszka Masłowska   
09.11.2008.
Ból zęba jest najczęściej objawem stanu zapalnego nerwu zęba. Pierwsze objawy bólowe wskazują na konieczność udania się do lekarza stomatologa. Bardziej uporczywe, długotrwałe i coraz częstsze są sygnałem narastającego zapalenia i martwicy miazgi zęba (złożonej z nerwu i naczyń układu krążenia), która może przedostać się do tkanek otaczających ząb. W takiej sytuacji najprawdopodobniej konieczne będzie leczenie kanałowe, polegające na usunięciu chorego nerwu.
 


Jednak co zrobić, gdy w pobliżu nie ma stomatologa, a ząb nie pozwala nam normalnie funkcjonować.
Niegdyś nasze babcie stosowały w bólu zęba goździki bądź zimne okłady. Obecnie dostępne są bez recepty różnorakie środki przeciwbólowe. Początek ich działania występuje najczęściej po ½ -1h (tabletki musujące - 15 minut).
 
PAMIĘTAJ JEDNAK SKONSULTOWAĆ SIĘ ZAWSZE Z LEKARZEM BĄDŹ FARMACEUTĄ.
Zwróciłam uwagę na te najczęściej stosowane:

Paracetamol
– jako jedyny lek p/bólowy może być krótkotrwale stosowany u kobiet w ciąży (oprócz I trymestru). W związku z tym, że nie powoduje ryzka zwiększonego krwawienia pozabiegowego może być użyty do uśmierzania bólu przed wszelkimi zabiegami chirurgicznymi (np. ekstrakcja zęba czy inne zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej). Może być stosowany u pacjentów z wrzodami żołądka. Nie należy spożywać alkoholu podczas przymowania paracetamolu! Takie połaczenie, choćby w niewielkiej ilości może doprowadzić do martwicy rozpływnej wątroby.
Preparaty paracetamolu w postaci tabletek czy syropu:
Apap, Efferalgan, Panadol, Paracetamol, Tazamol,
 
Solpadeine (z kofeiną i kodeiną) – ten preparat jest przeciwskazany u  kobiet w ciązy i karmiących piersią oraz poniżej 18 roku życia, ze względu na zawartość kodeiny.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to: aspiryna, ibuprofen, metamizol, propyfenazon, ketoprofen. Dłuższe stosowanie NLPZ podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa ryzyko powstania wrzodów.
Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) – należy do salicylanów, przeciwwskazany u osób uczulonych na tą grupę leków, u których może wywołać niebezpieczne dla życia reakcje alergiczne w postaci skurczu oskrzeli i rozszerzenia naczyń.
Preparaty aspiryny: Encopiryna, Aspiryn, Polopiryna, Calcipiryna (z dodatkiem weglanu wapnia, który osłania błonę śluzową żołądka przed drażniącym działaniem aspiryny).

Ibuprofen – chemicznie: jest pochodną kwasu propionowego.
Preparaty ibuprofenu: Bolinet, Ibupar, Ibum, Nurofen, Ibuprom.

Metamizol – przekroczenie dopuszczalnych dawek stwarza zagrożenie powstania niewydolności nerek. Preparaty metamizolu: Pyralginum, Pyralgin.

Istnieją również środki znieczulające w postaci żelu, stosowane bezpośrednio na ubytek próchnicowy: Orajel Regular Strength Care, Orajel Maximum Strength.

Przykłady preparatów złożonych paracetamolu i propyfenazonu:
Analget, Cefalgin, Saridon.

Bóle związane z wyrzynaniem zębów u niemowlaków, ale również zębów mądrości u starszych osób, można złagodzić stosując na dziąsło żele ze środkiem znieczulającym.
Są to m. in.: Baby Orajel, Bobodent Calgel, Dentinox, Lidodent ( >4 m. ż).
Uwaga! Nie należy łączyć ze sobą różnych leków z grupy NLPZ np.. ibuprofenu i metamizolu lub ibuprofenu i ketoprofenu (silny NLPZ przepisywany na receptę).
Długotrwałe stosowanie i przedawkowanie paracetamolu i/lub NLPZ może doprowadzić do niewydolności wątroby, nerek, bądź wrzodów żołądku (w przypadku NLPZ), a także stać się przyczyną innych dolegliwości. Należy zawsze zapoznać się z treścią ulotki informacyjnej dołączonej do leku.

Pamiętaj! Nawet jeśli ząb przestał już cię boleć, powinnieneś możliwie najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa.
 
 
Jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać w komentarzu poniżej. Postaramy sie odpowiedzieć jak najszybciej.

Odsłon: 34959

  Komentarze (2)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , w dniu - 08-01-2011 17:50
Mam pytanie... 
Jak to się dzieje (chodzi mi o patogeneze) że od zębów boli głowa?jak to idzie?
 2 Dodane przez Agnieszka Masłowska, w dniu - 19-02-2011 14:34
To zazwyczaj wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych, z których bodźce przebiegają odpowiednimi włóknami, mogąc przybierać nawet postać neuralgii objawowej. Ból promieniuje od danego zęba na sąsiednie okolice. Polecam przegląd atlasu anatomii, tam można zobaczyć jak są unerwione zęby i jak przebiegają odpowiednie gałęzie nerwów.

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 30.09.2011. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »