Menu Content/Inhalt
Start arrow CIEKAWOSTKI arrow Ciekawostki stomatologiczne arrow Lekarz stomatolog, a lekarz dentysta to brzmi ...zupełnie inaczej.
Lekarz stomatolog, a lekarz dentysta to brzmi ...zupełnie inaczej. PDF Drukuj Email
Oceny: / 13
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Agnieszka Masłowska   
01.11.2007.
    Od 2002 r. nadawanym tytułem po ukończeniu stomatologii nie jest już lekarz stomatolog, lecz lekarz dentysta. Zmiana tytułu wynikła z dostosowania nazewnictwa do obowiązującego w Unii Europejskiej Polski stomatolog jest specjalistą od chorób jamy ustnej. Potrafi również wykonywać zabiegi określone w ustawie o wykonywaniu zawodu lekarza.
    Zakres działania europejskich dentystów jest węższy - obejmuje schorzenia dotyczące zębów i przyzębia. W praktyce, po przemianowaniu, polski dentysta zajmuje sie tym samym obszarem zabiegowym co stomatolog, chociaż nazwa mogłaby sugerować co innego :-│
    W Polsce pierwotnie zaistniała nazwa dentystyka, którą niekoniecznie kojarzono z gałęzią medycyny klasycznej i jako taka funkcjonowała ona jeszcze po II wojnie światowej. Ale nic w tym dziwnego, bo zajmowali się tym często samoucy (cyrulicy) czy technicy dentystyczni nie mający pojęcia o etiopatogenezie chorób jamy ustnej, zależnościach miedzy chorobami ogólnymi, a dotyczącymi jamy ustnej, nie mówiąc już o podstawach aseptyki, antyseptyki.

    Dopiero od 1947 r., kiedy na medycynie zaczęto kształcić podyplomowo w tym kierunku  stomatologia zaistniała jako specjalizacja medyczna, zajmująca się chorobami jamy ustnej z odniesieniem do ogólnego stanu zdrowia. Jednakże ze względu  na swoją specyfikę, dotyczącą lokalizacji pola operacyjnego i wykonywanych czynności, wymagała dłuższego kształcenia, szczególnie praktycznego, podczas, gdy w innych obszarach medycyny lekarz tuż po studiach mógł samodzielnie prowadzić leczenie.

    W latach 70-tych w formie eksperymentu wprowadzono stomatologię jako odrębny kierunek studiów na akademiach. Pozytywne rezultaty zadecydowały o pozostawieniu takiego rozwiązania aż po dziś dzień. Po pierwsze, absolwenci kończący akademię medyczną opuszczali ją jako gruntownie wykształceni lekarze stomatolodzy, posiadający już pewną wiedzę i praktykę umożliwiającą leczenie. Po drugie, skróciło to czas potrzebny na kształcenie oraz zmniejszyło koszty finansowe, które jak wiadomo w stomatologii są niemałe.

    Ciekawostką jest fakt, iż na etapie kształcenia przeddyplomowego czyniono podobne próby z pediatrią, lecz w tej dziedzinie nie uzyskana zadawalających wyników, porównywalnych ze stomatologią.

Gdy ewoluowały losy polskiej stomatologii, zmieniały się też przyznawane tytuły.

    Wg wiceprezesa NRL Zbigniewa Żaka (z 2002 r.)  zmiana tytułu oznacza zmianę filozofii wykonywania zawodu. Należy jednoznacznie podkreślić, że kopiowanie nazwy "dentysta" jest krzywdzące dla polskich specjalistów w dziedzinie stomatologii, gdyż wymaga ona od nas także ogólnej wiedzy lekarskiej. Dzięki temu polskich stomatologów wyróżnia holistyczne podejście do pacjenta. Nazywając nas dentystami deprecjonuje sie naszą prace, bo nie leczymy samych zębów, ale całą jamę ustną.

 

 

Opracowano na podstawie:

   Gazeta Lekarska 2002-05 

Gazeta Lekarska 2007-07/08

Gazeta Lekarska 2007-09

 


Odsłon: 11596

  Komentarze (1)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , w dniu - 05-11-2007 23:50
eee tam, co za różnica jak nas nazywają. :zzz

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 23.07.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »