Menu Content/Inhalt
Start

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Menu główne

Start
Linki
Szukaj

Imieniny

26 Września 2020
Sobota
Imieniny obchodzą:
Cyprian, Euzebiusz,
Justyna, Łękomir
Do końca roku zostało 97 dni.
Zarys fizyko-chemicznego procesu wybielania zębów. PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
02.10.2007.
Przykładowy obrazPoniższy artykuł ma na celu pokrótce przybliżyć Ci Drogi Czytelniku, czym jest właściwie proces wybielania z punktu widzenia chemicznego i czym się charakteryzuje ten proces w stomatologii.

Wybielanie z punktu widzenia chemicznego jest procesem utleniania związków organicznych, które w końcowej fazie procesu zamieniane są w dwutlenek węgla i wodę. Co różni proces utleniania od spalania to jego szybkość i zdolność wytwarzania związków pośrednich pomiędzy substratem a końcowymi produktami. Spalanie jest procesem gwałtownym nie dającym substancji pośrednich. Końcowymi produktami są od razu CO2, H2O energia cieplna i świetlna. Natomiast proces wybielania zachodzi powoli dając wiele związków pośrednich, które są optycznie jaśniejsze od substratu. Jeśli proces trwa odpowiednio długo końcowym produktem jest podobnie jak przy spalaniu CO2 i H2O.Proces wybielania dotyczy substancji między pryzmatycznej szkliwa, która zbudowana jest z szeregu różnych związków organicznych, których rodzaj i stężenia różnią się w obrębie poszczególnych zębów jak i u poszczególnych ludzi. Jednak z naszego punktu widzenia interesuje nas przede wszystkim ilość podwójnych wiązań węglowych w owych związkach. Wiązania te są zwykle odpowiedzialne za żółtawe zabarwienie całego związku, czego konsekwencją jest niezadowalająca nas barwa zęba.

Przykładowy obraz

 

Związkiem odpowiedzialnym za wybielanie z racji swojej aktywności chemicznej jest nadtlenek wodoru. H2O2 ma zdolność utleniania, redukcji, tworzenia rodników aktywnego tlenu jak i rodników nadtlenkowych. H2O2 może tworzyć aktywny tlen na drodze różnych odmiennych reakcji chemicznych, to jaki rodzaj reakcji zajdzie zależy od temperatury, ph, światła, katalizatorów, obecności metali i innych. Najważniejszy jest jednak produkt końcowy - aktywny tlen. Jest on przyciągany do bogatych w elektrony obszarów alkenu, czyli w obszar naszych podwójnych wiązań w związkach organicznych substancji miedzy pryzmatycznej szkliwa. Konsekwencją jest rozpad wiązań podwójnych i tworzenie wiązań pojedynczych. W wyniku rozpadu wszystkich wiązań podwójnych w związku powstają alkohole (bezbarwne produkty). W tym momencie osiągnęliśmy tzw. punkt saturacyjny. W tym punkcie efekt wybielania osiągnął swój maksymalny poziom i dalsze wybielanie nie prowadzi do dalszej poprawy efektu estetycznego. Od tego momentu kontynuowanie wybielania pro wadzi do rozpadu wiązań pojedynczych i tworzenia się mniejszych, elementarnych już związków, które będąc rozpuszczalne w wodzie są wypłukiwane. Konsekwencja tego jest stopniowa utrata substancji miedzy pryzmatycznej szkliwa i zwiększanie porowatości i kruchości szkliwa. Dalsze działanie aktywnego tlenu prowadzi do powstania ostatecznego produktu utleniania, którym jest H2O i CO2.
 

 


Odsłon: 6246

  Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 23.07.2008. )
 
« poprzedni artykuł

Sondy

Jak byłem dzieckiem najbardziej u dentysty przerażało mnie:
 

Ostatnie Komentarze

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
To zazwyczaj wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych, z kt...
Więcej...

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
Mam pytanie... Jak to się dzieje (chodzi mi o patogeneze) ż...
Więcej...

Naukowcy znaleźli sposób na pr...
To wspaniale wiadomosci, czekam z niecierpliwoscia na wiesci...
Więcej...

Gościmy