Menu Content/Inhalt
Start

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Menu główne

Start
Linki
Szukaj

Imieniny

26 Września 2020
Sobota
Imieniny obchodzą:
Cyprian, Euzebiusz,
Justyna, Łękomir
Do końca roku zostało 97 dni.
Unerwienie zębów - powtórka PDF Drukuj Email
Oceny: / 32
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Olga Pietrzak   
30.05.2007.

Studenci pierwszego roku właśnie przygotowują się do egzaminu z anatomii. Wspominając godziny poświęcone poznawaniu tajników budowy ciała ludzkiego, warto odświeżyć pare informacji, które każdy student stomatologii ma, ale być może sam nie jest tego świadomy. Tym razem o unerwieniu zębów.

Zęby szczęki oraz żuchwy zaopatrywane są przez nerw piaty. W skład tego nerwu, zwanego również trójdzielnym (nervus trigeminus),  wchodzą włókna czuciowe oraz niewielka liczba włókien ruchowych. Cześć czuciowa tworzy na powierzchni piramidy kości skroniowej zwój trójdzielny (ganglion trigeminale), od którego odchodzą trzy gałęzie. Pierwszą z nich jest nerw oczny (nervus opticus), który kieruje się ku przodowi i przechodzi do oczodołu przez szczelinę oczodołową górną. Drugim odgałęzieniem jest nerw szczękowy (nervus maxillaris), którego włókna przebiegając przez otwór okrągły, docierają do dołu skrzydłowo-podniebiennego. Ostatnią, trzecią gałęzią, jest nerw żuchwowy (nervus mandibularis), położony najniżej i dochodzący do dołu podskroniowego. W unerwieniu zębów biorą udział dwa ostatnie nerwy i to właśnie im przyjrzymy się dokładniej.

 Unerwienie zębów szczeki 

Za unerwienie górnej grupy zębów odpowiedzialny jest nerw szczękowy. Dzieląc się na liczne gałęzie, zaopatruje czuciowo środkową część twarzy. Po odejściu od zwoju trójdzielnego przebiega w bocznej części zatoki jamistej i przez otwór okrągły dochodzi do dołu skrzydłowo-podniebiennego. Większa cześć jego włókien przebiega przez szczelinę oczodołową dolną, dalej jako nerw podoczodołowy przez jednoimienny kanał i ostatecznie kończy się na przedniej powierzchni trzonu szczęki tworząc tzw. gęsią stopkę mniejszą (pes anserinus minor).

 

Nerw podoczodołowy (nervus infraorbitalis)  oddaje gałęzie zębodołowe górne, które dzielimy na trzy grupy:

  • gałęzie zębodołowe górne przednie
  • gałąź zębodołowa górne środkowa
  • gałęzie zębodołowe górne tylne

 

 

Gałęzie tylne (rami alveolares superiores posteriores) odchodzą od nerwu podooczodołowego zazwyczaj jeszcze przed jego wejściem do oczodołu. W postaci kilku delikatnych włókien wchodzą przez otwory w guzie szczęki do kanałów zębodołowych. Jedna gałązka przebiega na zewnętrznej powierzchni kości i zaopatruje dziąsła okolicy zębów trzonowych od strony zewnętrznej oraz błonę śluzową policzka. Pozostałe łączą się z gałęziami zębodołowymi przednimi i środkową tworząc splot zębowy górny. Gałęzie tylne odpowiadają za unerwienie zębów trzonowych i otaczających je dziąseł.

Gałąź zębodołowa górna środkowa (ramus alveolaris superior medius) jest zazwyczaj pojedynczym nerwem zaopatrującym zęby przedtrzonowe górne z ich dziąsłami od strony policzkowej. Odchodzi od nerwu podoczodołowego w obrębie bruzdy podoczodołowej. Natomiast w obrębie kanału podooczodołowego odchodzą gałęzie przednie (rami alveolares superiores anteriores). Odpowiadają one za unerwienie siekaczy, kła oraz oczywiście blisko położonych dziąseł. Warto także wspomnieć, że jedna z gałęzi przednich uczestniczy w unerwieniu błony śluzowej jamy nosowej.

Pod oddaniu wszystkich wymienionych wyżej gałęzi, nerw podoczodołowy dzieli się wachlarzowato (jest to wyżej wspomniana gęsia stopka mniejsza). Drobne odgałęzienia unerwiają min. skórę i błonę śluzową wargi górnej i dziąsła.

Gałęzie zębodołowe górne przednie, środkowa i tylne w wyrostku zębodołowym szczęki zespalają się ze sobą tworzą splot zębowy górny (plexus dentalis superior). Sploty lewej i prawej strony łączą się ze sobą. Powstaje w ten sposób łuk wypukły ku przodowi i ku dołowi, od którego odchodzą gałęzie zębowe górne (przechodzą przez otwory szczytowe  i unerwiają miazgę poszczególnych zębów górnych), gałęzie dziąsłowe górne (unerwiające czuciowo policzkową i wargową powierzchnię dziąseł, brodawki międzyzebowe i ozębną) oraz gałęzie do błony śluzowej zatoki szczękowej.

Błonę śluzową podniebienia i dziąsła od strony wewnętrznej zaopatrują inne gałęzie nerwu szczękowego: nerwy podniebienne (nervi palatyni) przechodzące z dołu skrzydłowo-podniebiennego przez kanał skrzydłowo-podniebienny oraz kanały podniebienne, a także nerw przysieczny (nervus incisivus), będący przedłużeniem gałęzi nosowych tylnych, przebiegającym na powierzchnię dolną podniebienia przez kanał przysieczny.

 Unerwienie zębów żuchwy 

Analogicznie do szczęki, zęby żuchwy unerwione są przez splot zębowy dolny (plexus dentalis inferior). Utworzony jest on przez nerw zębodołowy dolny (nervus alveolaris inferior), będący obok nerwu językowego (nervus lingualis) i uszno-skroniowego (nervus auriculotemporalis), główną gałęzią nerwu żuchwowego.

Nerw V3, po wyjściu ze zwoju trójdzielnego, przechodzi przez otwór owalny i wstępuje do dołu podskroniowego. Nerw zębodołowy dolny jest jego środkowym, a zarazem największym odgałęzieniem i prowadzi głównie włókna czuciowe. Biegnie między przyśrodkowym i bocznym mięśniem skrzydłowym, później między żuchwą i więzadłem kilowo-żuchwowym by ostatecznie wejść wraz z tętnicą i żyłą zębodołową dolną do kanału żuchwy. Tutaj jego włókna skupiają się w postaci splotu zębowego dolnego, łącząc się z jednoimiennym splotem strony przeciwnej. Do otworów szczytowych zębów dolnych wychodzą ze splotu gałęzie, unerwiając miazgę (gałęzie zębowe dolne) oraz gałęzie dziąsłowe dolne, zaopatrujące dziąsła.

 

 

Przez otwór bródkowy jedna z gałęzi nerwu zębodołowego dolnego wydostaje się na powierzchnię żuchwy (nerw bródowy- nervus mendalis). Zaopatruje on skórę tej okolicy, wargę dolną i błonę śluzową.

Błona śluzowa języka (a dokładniej jego przednie 2/3) oraz wewnętrzna powierzchnia żuchwy unerwiona jest przez nerw językowy. Odchodzi on od nerwu żuchwowego w dole podskroniowym i przebiega przyśrodkowo w stosunku do nerwu zebodowłowego dolnego, na dnie jamy ustnej.

 Schemat 

Informacje dotyczące unerwienia zębów, dziąseł oraz błony śluzowej jamy ustnej można przedstawić w postaci „drzewka”.  Chociaż jest to schemat niezwykle uproszczony i nie uwzględnia gałęzi nerwu ocznego (ani pozostałych odgałęzień nerwów V2 oraz V3), może być on niezwykle pomocny w zapamiętaniu i usystematyzowaniu wiedzy. Powodzenia!

Patrz: schemat

 

Po więcej informacji zajrzyj tutaj

 

 

Opracowano na podstawie :

„Anatomia człowieka cz. V” A. Bochenek

„Anatomia prawidłowa człowieka” A. Skawina

„Mianownictwo Anatomiczne” PZWL


Odsłon: 53063

  Komentarze (1)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez ina, w dniu - 13-06-2007 23:46
spoko artykuł, niezłe przypomnienie 
dzięki

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 23.07.2008. )
 
następny artykuł »

Sondy

Jak byłem dzieckiem najbardziej u dentysty przerażało mnie:
 

Ostatnie Komentarze

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
To zazwyczaj wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych, z kt...
Więcej...

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
Mam pytanie... Jak to się dzieje (chodzi mi o patogeneze) ż...
Więcej...

Naukowcy znaleźli sposób na pr...
To wspaniale wiadomosci, czekam z niecierpliwoscia na wiesci...
Więcej...

Gościmy