Menu Content/Inhalt
Start

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!

Menu główne

Start
Linki
Szukaj

Imieniny

9 Lipca 2020
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Anatolia, Hieronim,
Lucja, Ludwika,
Heloiza, Lukrecja,
Łucja, Mikołaj,
Patrycjusz,
Weronika, Wszebąd,
Zenon, Zenona
Do końca roku zostało 176 dni.
Do czego służy skaler PDF Drukuj Email
Oceny: / 3
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Andrzej   
16.04.2007.
Oczywiście do skalingu - brzmi najprostsza odpowiedź na tytułowe pytanie. Jednak nie jest to odpowiedź wyczerpująca, bowiem energia drgań ultradźwiękowych skalera znajduje coraz więcej zastosowań w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym.
 
Periodontologia

Podstawową funkcją skalera jest usuwanie złogów nazębnych. Jednak współczesne urządzenia mogą wykonywać jeszcze inne funkcje w walce z chorobami przyzębia. Po oczyszczeniu kieszonek dziąsłowych ze złogów powierzchnia korzenia pozostaje porowata. Sprzyja to ponownemu odkładaniu płytki nazębnej i niweluje efekt leczniczy zabiegu. Konieczne jest wygładzenie cementu korzeniowego. Można to wykonać ręcznie przy pomocy pilników periodontologicznych lub skalerem za pomocą specjalnych końcówek (np. narzędzia Periofine, Periohard, Satelec), które są pokryte bardzo drobnym nasypem diamentowym. są one cienkie i mają wygięty kształt umożliwiający lekarzowi dotarcie do najmniejszych zachyłków pomiędzy zębami. Trzeba koniecznie pamiętać, że do pracy tymi końcówkami należy zredukować moc skalera do minimum i wykonywać płynne, wygładzające ruchy. Używanie ich przy średnim lub dużym ustawieniu regulatora mocy spowoduje wycięcie zagłębień w cemencie korzeniowym oraz szybkie zniszczenie narzędzia przez starcie nasypu diamentowego.

Do wygładzania korzeni zębów po skalingu służą też kirety węglowe, montowane do skalera piezoelektrycznego . Działają one delikatniej niż te z nasypem diamentowym , szybciej się ścierają i zużywają, ale są tańsze niż pozostałe, bo sprzedawane są w kompletach po kilka sztuk. Są bardzo przydatne w leczeniu podtrzymującym pozwalając na utrwalenie osiągniętych wyników.

Piezon PI to końcówka proponowana przez firmę EMS. Jest ona pokryta tworzywem sztucznym i służy do oczyszczenia powierzchni wokół implantu w leczeniu i zapobieganiu periimplantitis. Specjalny materiał zastosowany w części pracującej zapobiega uszkodzeniu gładzi implantu.

Warto zatem, przed zakupem nowego urządzenia, zapytać sprzedawcy, jakie końcówki oprócz podstawowych - ma do zaoferowania. Największy asortyment proponują na polskim rynku firmy: Satelec, EMS, Durr Dental, Spartan i NSK. Z reguły końcówki i rękojeści skalera jednej firmy nie pasują do urządzenia innej. Wyjątkiem na rynku jest Spartan, który wprowadził ostatnio do sprzedaży końcówki zgodne ze standardem EMS, jednak są one przeznaczone do prac w endodoncji.
 
 
Stomatologia zachowawcza
 
Do opracowywania skalerem ubytków służą końcówki z gruboziarnistym nasypem diamentowym. Najprostsza ma kształt kulki. Jest wskazana do opracowywania ubytków przyszyjkowych próchnicowych i niepróchnicowych. Ponieważ nie jest instrumentem rotacyjnym, nie pozostawia na powierzchni zębiny warstwy mazistej, więc nie ma potrzeby usuwania jej przed zakładaniem wypełnienia. Ubytek opracowany takim narzędziem zapewnia materiałom lepszą retencję, gdyż jego powierzchnia jest porowata.

Są też końcówki w kształcie różnego rodzaju półkul lub sześcianów z nasypem diamentowym po stronie wypukłej. Występują w dwóch wariantach: do ubytków po stronie mezjalnej i dystalnej. Skierowane płaską częścią w stronę sąsiedniego zęba pozwalają na precyzyjną preparację ubytków na powierzchni stycznej, bez uszkodzenia jego szkliwa. Końcówka w kształcie ostrego stożka z nasypem diamentowym służy do oszczędnego preparowania bruzd zębów w przypadku początkowej próchnicy przed wypełnieniem płynnym kompozytem. Moc aparatu przy opracowywaniu ubytków powinna być nastawiona na największe wartości.

Wadą wymienionych narzędzi, w porównaniu z tradycyjnym wiertłem diamentowym, jest wielokrotnie większy koszt zakupu.

Energia ultradźwięków może również służyć do kondensacji wypełnień. Uzyskujemy w ten sposób wzrost gęstości, poprawę kontaktu materiałów z powierzchnią ubytku, eliminujemy wewnętrzne depozyty rtęci (gdy zakładamy amalgamat) lub powietrza. Kondensacja przyspiesza też proces wiązania wypełnienia. Jest to szczególnie cenne w przypadku glasjonomerów, które szybko osiągają swoją pełną wytrzymałość, już kilka minut od założenia do ubytku. Narzędzia te mają kształt zbliżony do ręcznych o tym samym przeznaczeniu, jak kulki, upychacze, itp.
 
 Endodoncja
 
Energia ultradźwięków znajduje coraz większe zastosowanie również w endodoncji. Podstawowym urządzeniem jest uchwyt do pilników kanałowych np. Endo-Chuck EMS, do którego pasują specjalne pilniki (w rozmiarach według ISO 15 ,20 ,25 30 ,35), oferowane m.in. przez firmę Maillefer. Pilnik poruszany ultradźwiękami raczej nie powinien spełniać w kanale funkcji poszerzacza. Zastosowany w ten sposób powoduje powstawanie w kanale progów , które mogą uniemożliwić jego penetrację. Pilnik taki powinien być wprowadzony na całą długość roboczą z niewielkim luzem, kanał zaś powinien być wypełniony roztworem płuczącym (najlepiej podchlorynem sodu). W tych warunkach powstaje kilka pożądanych zjawisk. Są to zawirowania akustyczne roztworu, mechanicznie oczyszczające kanał główny i boczne. Wystepuje też kawitacja – na skutek naprzemiennej fali ciśnienia hydroakustycznego w płynie powstają pęcherzyki rozpuszczonych w nim gazów, które uwolnione mają działanie bakteriobójcze i przyspieszają hydrolizę resztek miazgi. Uwalniana przy tym energia podnosi temperaturę roztworu, co dodatkowo zwiększa jego działanie lityczne i bakteriobójcze. Metoda ta szczególnie jest polecana w przypadku masywnego zakażenia kanałów. Pozwala na usunięcie warstwy mazistej z opracowywanej powierzchni i otwarcie kanalików zębinowych.

Inną grupą urządzeń ultradźwiękowych stosowanych w endodoncji są pilniki tytanowe lub stalowe z nasypem diamentowym lub cyrkoniowym. Część pracująca ma pokrój mniej lub bardziej wydłużonego stożka na długim ramieniu zgiętym najczęściej pod kątem 120 stopni. Służą one do poszukiwania i poszerzania ujść kanałów, udrażniania ich i do usuwania z nich złamanych narzędzi. Spełnianie tych funkcji jest możliwe dzięki temu, że taka końcówka pracująca w kanale nie zasłania pola zabiegowego i operuje się nią pod stałą kontrolą wzroku. Narzędzia te nie mają kanału dla płynu chłodzącego - pracuje się nimi na sucho z regulatorem mocy ustawionym na wartości 60% i mniejsze. Generalną zasadą jest to ,że im dłuższa i cieńsza jest końcówka tym mniejszą moc należy użyć do jej pracy. Używanie tego rodzaju narzędzi z dużą mocą ustawioną na regulatorze skalera morze spowodować jej złamanie lub perforację kanału. Na uwagę zasługuje nowa seria końcówek do endodoncji firmy Maillefer – Dentsply nazwana Pro Ultra. Są to narzędzia z nasypem diamentowym oraz tytanowe bez nasypu służące do prac endodontycznych. Seria Pro Ultra zawiera też końcówki przeznaczone do wstecznego opracowania kanałów w chirurgii stomatologicznej. Firma Maillefer Dentsply nie oferuje skalera i dlatego narzędzia Pro Ultra występują w dwóch wersjach odpowiadających standartom EMS i Satelec.

Podobne końcówki do pracy na mokro służą do podawania płynów płuczących do kanału. Jest to możliwe, jeśli skaler jest wyposażony w specjalny zasobnik do roztworów (np. EMS Piezon Master 400 lub Satelec Prophy-Max). Należy przy tym zwrócić uwagę na to, czy rękojeść urządzenia jest przystosowana do pracy z roztworami agresywnymi, powodującymi korozję. Te przeznaczone do zwykłego skalingu zwykle nie są odporne i mogą ulec zniszczeniu.

Najczęściej stosowanym płynem jest 0,5-2,0 % roztwór podchlorynu sodu. Rzadziej stosowane są: 30-40 % kwas cytrynowy, roztwory NaCl, EDTA, 3,0 % woda destylowana, 70-80 % alkohol etylowy lub izopropylowy.

 

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest ostateczne wypełnienie kanału. Tutaj też można zastosować odpowiednią końcówkę ultradźwiękową. Plugger do kondensacji gutaperki wygląda podobnie jak ręczny. W momencie włączenia ultradźwięków rozgrzewa się w kanale, powodując uplastycznienie i termiczną kondensację gutaperki.
 
 
Chirurgia stomatologiczna
 
Specjalna końcówka ultradźwiękowa pozwala na wsteczne wypełnienie trudnodostępnych kanałów trzonowców i przedtrzonowców oraz znacznie ułatwia to zadanie w przypadku łatwiejszych górnych siekaczy czy kłów w trakcie zabiegu resekcji. Narzędzie takie ma długi trzonek prosty lub wygięty zakończony prostopadle odchodzącym, cienkim, stożkowatym zakończeniem z nasypem diamentowym (np. seria Retro Satelec lub Pro Ultra firmy Maillefer Dentsply). Pozwala na łatwe i szybkie opracowywanie wsteczne kanałów korzeniowych. Opracowana część kanału ma niewielki przekrój ,jest głębsza i czystsza niż po użyciu wiertła. Kształt końcówki ułatwia dostęp do kanału i oraz daje możliwość maksymalnie oszczędzającego zdrowe tkanki zabiegu.

 

Protetyka
 
Zastosowania protetyczne skalera związane są z cementowaniem i zdejmowaniem koron i wkładów koronowo korzeniowych. Końcówka do cementowania koron zakończona jest nakręcaną główką z tworzywa sztucznego. Działa w ten sposób, że przenosząc drgania za pośrednictwem główki na koronę lub wkład kondensuje cement protetyczny, dociskając uzupełnienie (używam jej również do kondensacji glasjonomerów do wypełnień w stomatologii zachowawczej). Drugim narzędziem przydatnym w protetyce jest końcówka do zdejmowania koron i usuwania wkładów. Duża energia ultradżwięków przyłożona do wkładu lub korony powoduje wewnętrzne pęknięcia cementu mocującego, co ułatwia usunięcie uzupełnienia. Końcówka ta ma kształt łagodnie zgiętego, tępo zakończonego, pręta. 

 

ŻRÓDŁO: NOWY GABINET STOMATOLOGICZNY
http://www.nowygabinet.pl/skaler.htm


Odsłon: 8248

  Komentarze (1)
RSS komentarzy
 1 Dodane przez Darek, w dniu - 08-05-2007 21:45
nie sądziłęm że tak często można używać skaler :upset

Napisz komentarz
  • Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
  • Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • *Odśwież* swoją przeglądarkę by dokonać zmiany kodu przed użyciem przycisku 'wyślij'.
  • Zachowaj w pamięci treść jeżeli pomyliłeś kod.
Imię:
E-mail
BBCode:Web AddressEmail AddressBold TextItalic TextUnderlined TextQuoteCodeOpen ListList ItemClose List
Komentarz:Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 23.07.2008. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Sondy

Jak byłem dzieckiem najbardziej u dentysty przerażało mnie:
 

Ostatnie Komentarze

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
To zazwyczaj wynika z podrażnienia zakończeń nerwowych, z kt...
Więcej...

Co na ból zęba? - lek przeciwb...
Mam pytanie... Jak to się dzieje (chodzi mi o patogeneze) ż...
Więcej...

Naukowcy znaleźli sposób na pr...
To wspaniale wiadomosci, czekam z niecierpliwoscia na wiesci...
Więcej...

Gościmy