Menu Content/Inhalt
Start arrow DLA PACJENTÓW arrow Zabiegi arrow INLAY, ONLAY, OVERLAY - Najnowocześniejsze wypełnienia zębowe
INLAY, ONLAY, OVERLAY - Najnowocześniejsze wypełnienia zębowe PDF Drukuj Email
Oceny: / 4
KiepskiBardzo dobry 
Wpisał: Przemysław Ostrowski   
01.10.2011.

Nowoczesne techniki odbudowy zębów dążą do tego, by w maksymalnym stopniu odzwierciedlić naturalne tkanki zęba. Jest to możliwe poprzez wykonanie wypełnień pośrednich, wykonywanych poza jamą ustną pacjenta, przy współpracy lekarza dentysty oraz technika dentystycznego.  Taki sposób odbudowy nazywa się techniką UNDIRECT.

Biorąc pod uwagę rozległość ubytku zęba wykonywane są odpowiednie wypełnienia:

 • Inlay (wkład)
 • Onlay (nakład)
 • Overlay (nadkład)

Wykonanie wypełnienia techniką UNDIRECT wymaga dwóch wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty lekarz opracowuje ubytek oraz wycina odpowiedni kształt dla umocowania zęba, starając się zachować jak najwięcej tkanek własnych zęba. Następnie pobierane są wyciski zębów górnych oraz dolnych. Dobierany jest także kolor zębów z uwzględnieniem wszelkich charakteryzacji. Wizyta kończy się zabezpieczeniem zęba tymczasowym materiałem. Na drugiej wizycie odbywa się przymiarka oraz wklejenie wypełnienia. W końcowym etapie dokonuje się ostatecznej kontroli zębów w zgryzie. Ostatnią czynnością jest przepolerowanie wypełnienia, jeśli występuje taka potrzeba.

Żywotność wyżej wymienionych wypełnieni eń sięga okresu ośmiu, a niekiedy nawet dziesięciu lat. Jeśli po tym czasie straci ono szczelność, można wykonać kolejne wypełnienie, co pozwoli uniknąć leczenia protetycznego, które często jest leczeniem ostatecznym, poprzedzającym usunięcie zęba.

Wypełnienia tego typu w pełni spełniają wymogi stawiane odbudowom zębów przez stomatologów na całym świecie, stąd też niewątpliwie można je nazwać jednymi z najlepszych wypełnień XXI wieku.

Wypełnienia takie wykonuje się z kompozytu, metalu, ceramiki lub porcelany na metalu. Posiadają one szereg zalet, z których najistotniejsze to:

 • Niezwykła/ Bardzo dobra/ Zadowalająca estetyka,
 • Dokładne odwzorowanie tkanek zęba,
 • Niemal idealnie odtworzony punkt styczny,
 • Bardzo dobra szczelność,
 • Brak nawisów wypełnienia,
 • Uniknięcie wytworzenia skurczu polimeryzacyjnego, co wpływa na poprawę szczelności wypełnienia i w konsekwencji przedłuża okres jego użytkowania,
 • Oszczędzenie tkanek zęba- wymagają mniejszego opracowania zęba w stosunku do tego jakie jest konieczne w przypadku szlifowania zęba pod koronę protetyczną,
 • Wypełnienia typu overlay obejmują swym zasięgiem ściany boczne zęba, co zabezpiecza je przed odłamaniem.

Odsłon: 7452

  Bądź pierwszym który skomentuje

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.
Proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.6
Polska adaptacja JoomlaPL.com Team
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

Zmieniony ( 17.03.2013. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »